2Η εργασία 2013-2014

Συντονιστής: Baron

2Η εργασία 2013-2014

Δημοσίευσηαπό pgiorgos » Κυρ Δεκ 15, 2013 12:15 pm

Καλός την δεχτήκαμε!!
pgiorgos

Δημοσ.: 37
Εγγραφη: Δευτ Οκτ 29, 2012 9:52 am

Re: 2Η εργασία 2013-2014

Δημοσίευσηαπό katinaki » Δευτ Δεκ 30, 2013 6:21 pm

έχει κανείς ξεκινήσει να γράφει;
katinaki

Δημοσ.: 21
Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 03, 2013 10:30 pm

Δημοσίευσηαπό valsim » Τρί Δεκ 31, 2013 1:21 pm

katinaki έγραψε:έχει κανείς ξεκινήσει να γράφει;

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Ότι ξεκινήσαμε να γράφουμε είναι σίγουρο. Το θέμα είναι τι γράφουμε....Από την τρίτη ερώτηση και μετά αρχίζει το μπέρδεμα...Προσωπική μου γνώμη: στην τρίτη ερώτηση δύο περιπτώσεις. Να ενήργησε με δόλο ο Α και χωρίς δόλο, οπότε ακολουθούν τα ανάλογα. Στην τέταρτη ερώτηση=η αρχή της προστατευόμενης εμπιστοσύνης. Στην πέμπτη ερώτηση δεν είναι ειδικώς και επαρκώς αιτιολογημένη.Συμφωνείτε?

Καλή χρονιά και καλή φώτιση.....
valsim

Δημοσ.: 33
Εγγραφη: Τετ Φεβ 15, 2012 9:42 pm

Δημοσίευσηαπό katinaki » Τρί Δεκ 31, 2013 2:32 pm

δε νομίζω ότι προκύπτει δόλος. τα πιστοποιητικά λογικά ελέγχονται για την εγκυρότητά τους πριν την έκδοση της τελικής απόφασης
δε στοιχειοθετείται πλαστογραφία ή δε φαίνετια να υπάρχει δόλος
έπειτα πέρασαν ήδη 6 χρόνια
ίσως όμως προσβάλει τα δικαιώματα τρίτων (άλλων υποψηφίων) οπότε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί νόμιμη η ανάκληση.

για τα λοιπά νομίζω συμφωνώ αν και κάνω και διαδικτυακή έρευνα για μελέτη περιπτώσεων καθότι έχω μια ανασφάλεια..
katinaki

Δημοσίευσηαπό valsim » Τρί Δεκ 31, 2013 4:39 pm

katinaki έγραψε:δε νομίζω ότι προκύπτει δόλος. τα πιστοποιητικά λογικά ελέγχονται για την εγκυρότητά τους πριν την έκδοση της τελικής απόφασης
δε στοιχειοθετείται πλαστογραφία ή δε φαίνετια να υπάρχει δόλος
έπειτα πέρασαν ήδη 6 χρόνια
ίσως όμως προσβάλει τα δικαιώματα τρίτων (άλλων υποψηφίων) οπότε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί νόμιμη η ανάκληση.

για τα λοιπά νομίζω συμφωνώ αν και κάνω και διαδικτυακή έρευνα για μελέτη περιπτώσεων καθότι έχω μια ανασφάλεια..

Θα μπορούσε να ισχύει δόλος στην περίπτωση που δεν προσκόμισε το πιστοποιητικό συνειδητά (δεν πληρούνταν οι πρϋποθέσεις για να το προηθευτεί από την αρμόδια αρχή, ελπίζοντας στο λάθος της Διοίκησης κατά τον έλεγχο της εγκυρότητας-πληρότητας τους. Και σ'αυτήν την περίπτωση είναι νόμιμη η ανάκληση(εξαπάτηση της Διοίκησης από τον διοικούμενο). Εσύ βλέπεις την περίπτωση του Δημοσίου συμφέροντος μόνο?
valsim

Δημοσίευσηαπό katinaki » Τρί Δεκ 31, 2013 5:50 pm

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΛΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΗΘΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΔΟΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ; ΚΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ ΟΡΓΑΝΟ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΜΕ ΔΟΛΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ; ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΓΙΣΣΩΝ ΝΟΜΙΖΩ
ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ
ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ
ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΕΞΕΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΕΔΩΣΕΙ ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ...

ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΙΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ...
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΜΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΔΙΚΑΙΟΥ ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΠΑΡΚΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΡΙΞΩ ΑΥΤΟ.

ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ;
katinaki

Δημοσίευσηαπό valsim » Τρί Δεκ 31, 2013 6:00 pm

katinaki έγραψε:ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑ ΔΟΛΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΗΘΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΔΟΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ; ΚΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ ΟΡΓΑΝΟ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΜΕ ΔΟΛΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ; ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΓΙΣΣΩΝ ΝΟΜΙΖΩ
ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ
ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ
ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΕΞΕΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΕΔΩΣΕΙ ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ...

ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΙΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ...
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΜΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΔΙΚΑΙΟΥ ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΠΑΡΚΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΡΙΞΩ ΑΥΤΟ.

ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ;

Έχεις δίκιο για την περίπτωση του δόλου. Απλά θα το αναφέρω, χωρίς να το ενάγω στην περίπτωση μας. Για δημόσιο συμφέρον δες http://www.solon.org.gr/index.php/krato ... feron.html
valsim

Δημοσίευσηαπό katinaki » Τρί Δεκ 31, 2013 7:00 pm

ευχαριστώ για το link
βρήκα κι εγώ...
απλά δε συνιστά επιστημονική πηγή αλλά άποψη..
έχω απευθύνει ερώτημα και στον καθηγητή γιατί μόνο τέτοιους είδους αποτελέσματα φέρνει το google

αν πάρω απάντηση θα την κοινοποιήσω..
katinaki

Δημοσίευσηαπό katinaki » Τετ Ιαν 01, 2014 8:56 pm

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ... ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ..
ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ ΝΟΜΙΚΑ Η ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΤΟΥ..
katinaki

Δημοσίευσηαπό ell* » Σάβ Ιαν 04, 2014 8:57 pm

kalispera.. kali xronia se oloys kai kali mas proodo...
thewrw ki egw paranomi tin anaklisi.. efoson tin enekrinan hdh paei na pei oti elegxhkan ola ta dikaiologitika kai oti krithikan ortha, ara aporiptetai i periptwsi doloy-apatis tou epistimona.. kai profanws metepeita apodeixthhke oti entelei h xorigisi einai paranomi (opws anaferetai kai stin ekfwnisi) omws den pauei na einai epwfelhs estw k paranomi, etsi afoy dhmioyrghse dikaiwmata.. pali katalygoyme sth paranomh anaklisi..
symfwnw me katinaki..

ti lete gia to A erwtima?
mias kai diaxvrizei thn prokirixi tou GGET ..apo thn apofash-egrish.... kai to prosexa me ti deyterh matia,pali kala..Profanws h apofasi gnvrizoyme oloi ti einai apo ta symfrazomena..exw kollisei omws me ti prokyrixi... se ereyna sto diadiktyo, sygkekrimena entopizontas kai paromoies periptwseis, entopisa tetoioy eidoys prokyrixis stis katygories twn kanonistikwn d.p.. omws etsi apo periergeia thelw na dw an telika symfvnei kaneis?.. ti lete?
ell*

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Δευτ Δεκ 30, 2013 7:55 pm

Δημοσίευσηαπό sinoue » Δευτ Ιαν 06, 2014 3:12 pm

valsim έγραψε:
katinaki έγραψε:έχει κανείς ξεκινήσει να γράφει;

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Ότι ξεκινήσαμε να γράφουμε είναι σίγουρο. Το θέμα είναι τι γράφουμε....Από την τρίτη ερώτηση και μετά αρχίζει το μπέρδεμα...Προσωπική μου γνώμη: στην τρίτη ερώτηση δύο περιπτώσεις. Να ενήργησε με δόλο ο Α και χωρίς δόλο, οπότε ακολουθούν τα ανάλογα. Στην τέταρτη ερώτηση=η αρχή της προστατευόμενης εμπιστοσύνης. Στην πέμπτη ερώτηση δεν είναι ειδικώς και επαρκώς αιτιολογημένη.Συμφωνείτε?

Καλή χρονιά και καλή φώτιση.....

Νομιζω οτι διευκρυνιζεται στην εκφώνηση οτι δεν υπαρχει δολος στο σημειο που λεει οτι ο Α θεωρωντας οτι πληρει τις προυποθέσεις...οπότε κατα την αποψη μου η ανακληση ειναι παρανομη.Όσον αφορα την αρχη νομιζω οτι ειναι η αρχη της μη αναδρομικοτητας των διοικ πραξεων
sinoue

Δημοσ.: 93
Εγγραφη: Τρί Φεβ 14, 2012 9:13 pm

Δημοσίευσηαπό sinoue » Δευτ Ιαν 06, 2014 11:50 pm

ell* έγραψε:kalispera.. kali xronia se oloys kai kali mas proodo...
thewrw ki egw paranomi tin anaklisi.. efoson tin enekrinan hdh paei na pei oti elegxhkan ola ta dikaiologitika kai oti krithikan ortha, ara aporiptetai i periptwsi doloy-apatis tou epistimona.. kai profanws metepeita apodeixthhke oti entelei h xorigisi einai paranomi (opws anaferetai kai stin ekfwnisi) omws den pauei na einai epwfelhs estw k paranomi, etsi afoy dhmioyrghse dikaiwmata.. pali katalygoyme sth paranomh anaklisi..
symfwnw me katinaki..

mias kai diaxvrizei thn prokirixi tou GGET ..apo thn apofash-egrish.... kai to prosexa me ti deyterh matia,pali kala..Profanws h apofasi gnvrizoyme oloi ti einai apo ta symfrazomena..exw kollisei omws me ti prokyrixi... se ereyna sto diadiktyo, sygkekrimena entopizontas kai paromoies periptwseis, entopisa tetoioy eidoys prokyrixis stis katygories twn kanonistikwn d.p.. omws etsi apo periergeia thelw na dw an telika symfvnei kaneis?.. ti lete?

για το Α ερωτημα νομιζω οτι εχουμε 2 διαφορετικες διοικητικες πραξεις την προκηρυξη που ειναι κανονιστικη και την χορηγια που ειναι ατομικη-επωφελης.

ΥΓ 1 Αν θελεις απεφευγε τα greeklish γιατι ειναι λιγο κουραστικα στην αναγνωση.Ευχαριστω!!!
Τελευταία επεξεργασία απο sinoue την Δευτ Ιαν 06, 2014 11:56 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
sinoue

Δημοσίευσηαπό sinoue » Δευτ Ιαν 06, 2014 11:53 pm

katinaki έγραψε:ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΔΕ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ... ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ..

Νομιζω πως περίπτωση να θιγεται το δημοσιο συμφερρον δεν υπαρχει στανταρ,αφου τελικα νομιμα η παρανομα η ευρεσιτεχνια του Α προσφερθηκε στο κοινο
sinoue

Δημοσίευσηαπό katinaki » Τρί Ιαν 07, 2014 12:07 am

sinoue έγραψε:
katinaki έγραψε:ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Νομιζω πως περίπτωση να θιγεται το δημοσιο συμφερρον δεν υπαρχει στανταρ,αφου τελικα νομιμα η παρανομα η ευρεσιτεχνια του Α προσφερθηκε στο κοινο

... εγώ σκέφτηκα στην αρχή ότι μπορούσε να ιδωθεί έτσι από τη σκοπιά εκείνων που τελικά στερήθηκαν το βραβείο μιας και το πήρε μη δικαιούχος.. αλλά ήταν άκυρη η σκέψη μου!
katinaki

Δημοσίευσηαπό katinaki » Τρί Ιαν 07, 2014 12:10 am

sinoue έγραψε:
symfwnw me katinaki..

για το Α ερωτημα νομιζω οτι εχουμε 2 διαφορετικες διοικητικες πραξεις την προκηρυξη που ειναι κανονιστικη και την χορηγια που ειναι ατομικη-επωφελης.

ΥΓ 1 Αν θελεις απεφευγε τα greeklish γιατι ειναι λιγο κουραστικα στην αναγνωση.Ευχαριστω!!!

συμφωνώ για τη διάκρηση των δύο πράξεων σε κανονιστική και ατομική αντίστοιχα.
όμως δεν είμαι σίγουρη ότι η ανάκληση ήταν παράνομη. ανακάλεσε μία παράνομη ενέργεια στη βάση της αρχής της νομιμότητας παρότι υπάρχει θέμα με το χρονικό όριο. καμία ιδέα;
katinaki

Δημοσίευσηαπό ell* » Τρί Ιαν 07, 2014 6:09 pm

Συμφωνούμε..συγνώμη για τα greeklish.. Παράνομες ατομικές διοικητικές πράξεις μπορούν να ανακληθούν στα πλαίσια της αρχής της νομιμότητας, και μετά το πέρας του <<ευλογου>> χρόνου , αν τελικά α) η έκδοση της πράξης ήταν αποτέλεσμα δόλιας ενέργειας του ενδιαφερόμενου, β) επιβάλλεται ανάκληση λόγω δημοσίου συμφέροντος, γ) για συμμόρφωση διοίκησης σύμφωνα με απόφαση διοικητικού δικαστηρίου-συμβ επικράτεια. Ωστόσο καμία ευμενείς διοικητική πράξη έστω και παράνομη δεν ειναι επιτρεπτό να ανακληθεί,ακόμα και μετά το πέρας 5ετιας, αν απο την έκδοση αυτής έχουν δημιουργεί δικαιώματα στον ενδιαφερόμενο ή σε τρίτους...Αλωστε μια τέτοια ανάκληση.. ερχεται σε αντίθεση με άλλες αρχές .. Αυτά!!!
ell*

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Δευτ Δεκ 30, 2013 7:55 pm

Δημοσίευσηαπό xrisss » Τρί Ιαν 07, 2014 6:38 pm

Το ότι η οικονομική ενίσχυση ήταν για το 2005-2006 και η απόφαση του ΓΓΕΤ εκδόθηκε το Νοέμβρη του 2007 παίζει κανένα ρόλο? (χαζή ερώτηση αλλά πείτε καμιά γνώμη?)
xrisss

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Σάβ Μάιος 18, 2013 12:55 am

Δημοσίευσηαπό gpanos13 » Τετ Ιαν 08, 2014 12:30 am

sinoue έγραψε:
symfwnw me katinaki..

Επωφελής είναι όταν θεσπίζονται δικαιώματα , εδώ θεσπίζεται ένα δικαίωμα η οικονομική ενίσχυση άρα νομίζω ότι είναι "Θετική" ατομική πράξη και όχι επωφελής.
gpanos13

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Τρί Ιαν 08, 2013 2:56 pm

Δημοσίευσηαπό pgiorgos » Τετ Ιαν 08, 2014 3:28 pm

Καλή χρονιά, και καλό κουράγιο! Πιστεύω πως είναι νόμιμη η ανάκληση της πράξης γιατί παραβιάζεται η αρχή της νομιμότητας, είτε από δόλο, είτε από ελλειπή, έλεγχο της διοίκησης των δικαιολογητικών. υποθέτω ότι πρόκειται για λάθος της διοίκησης που εξέδωσε την πράξη..και συνεπώς μετά των έλεγχο αφού διαπιστώνει ότι η πράξη είναι παράνομη, προχωρεί σε ανάκληση. Καμιά σκέψη;
pgiorgos

Δημοσίευσηαπό gpanos13 » Τετ Ιαν 08, 2014 5:39 pm

pgiorgos έγραψε:Καλή χρονιά, και καλό κουράγιο! Πιστεύω πως είναι νόμιμη η ανάκληση της πράξης γιατί παραβιάζεται η αρχή της νομιμότητας, είτε από δόλο, είτε από ελλειπή, έλεγχο της διοίκησης των δικαιολογητικών. υποθέτω ότι πρόκειται για λάθος της διοίκησης που εξέδωσε την πράξη..και συνεπώς μετά των έλεγχο αφού διαπιστώνει ότι η πράξη είναι παράνομη, προχωρεί σε ανάκληση. Καμιά σκέψη;

Μην ξεχνάς όμως την παράμετρο ότι έχει περάσει το εύλογο χρονικό διάστημα για ανάκληση που είναι μία πενταετία.
Ανάκληση μπορεί να γίνει στην περίπτωση που υπάρχει δόλος από τον διοικούμενο, αλλά το να μην προσκομίσεις ένα έγγραφο δε συνιστά δόλο όπως αν προσκόμιζε πλαστή φορολογική ενημερότητα , συνιστά όπως σωστά είπες παράλειψη του διοικητικού οργάνου. Είναι βέβαια λίγο μπερδεμένα τα πράγματα !!!
gpanos13

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Τρί Ιαν 08, 2013 2:56 pm

Δημοσίευσηαπό pgiorgos » Τετ Ιαν 08, 2014 6:48 pm

gpanos13 έγραψε:
pgiorgos έγραψε:Καλή χρονιά, και καλό κουράγιο! Πιστεύω πως είναι νόμιμη η ανάκληση της πράξης γιατί παραβιάζεται η αρχή της νομιμότητας, είτε από δόλο, είτε από ελλειπή, έλεγχο της διοίκησης των δικαιολογητικών. υποθέτω ότι πρόκειται για λάθος της διοίκησης που εξέδωσε την πράξη..και συνεπώς μετά των έλεγχο αφού διαπιστώνει ότι η πράξη είναι παράνομη, προχωρεί σε ανάκληση. Καμιά σκέψη;

Μην ξεχνάς όμως την παράμετρο ότι έχει περάσει το εύλογο χρονικό διάστημα για ανάκληση που είναι μία πενταετία.
Ανάκληση μπορεί να γίνει στην περίπτωση που υπάρχει δόλος από τον διοικούμενο, αλλά το να μην προσκομίσεις ένα έγγραφο δε συνιστά δόλο όπως αν προσκόμιζε πλαστή φορολογική ενημερότητα , συνιστά όπως σωστά είπες παράλειψη του διοικητικού οργάνου. Είναι βέβαια λίγο μπερδεμένα τα πράγματα !!!

Δεν ξέρω εχω μπερδευτεί με αυτην την ερωτηση και με ζοριζει πολυ!
pgiorgos

Δημοσίευσηαπό sinoue » Σάβ Ιαν 11, 2014 9:00 pm

Για το δ ερώτημα αν θέλετε πείτε μου την άποψη σας γιατί δεν βγάζω ακρη
sinoue

Δημοσίευσηαπό katinaki » Κυρ Ιαν 12, 2014 1:46 am

sinoue έγραψε:Για το δ ερώτημα αν θέλετε πείτε μου την άποψη σας γιατί δεν βγάζω ακρη

κατ' εμέ η προστατευόμενη εμπιστοσύνη του διοικουμένου
που απολαμβάνει χωρίς δόλο τις παροχές του κράτους σταθερά και επαναλαμβανόμενα (σαν κεκτημένο)
katinaki

Δημοσίευσηαπό Geomik » Κυρ Ιαν 12, 2014 1:03 pm

Συνάδελφοι, καλημέρα.
σχετικά με το ερώτημα 3: Ο Α είχε διαβάσει την προκήρυξη και ήξερε ότι χρειαζόταν το πιστοποιητικό. Όπως επίσης ήξερε ότι δεν το είχε ή δεν το είχε προσκομίσει. Δόλος και πάλι δόλος λοιπόν αφού γνώριζε τις προϋποθέσεις. Άρα μπορεί να γίνει ανάκληση και μετά την πενταετία. Νομίζω τουλάχιστον.
Geomik

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Κυρ Οκτ 20, 2013 9:54 pm

Δημοσίευσηαπό katinaki » Κυρ Ιαν 12, 2014 6:44 pm

Geomik έγραψε:Συνάδελφοι, καλημέρα.
σχετικά με το ερώτημα 3: Ο Α είχε διαβάσει την προκήρυξη και ήξερε ότι χρειαζόταν το πιστοποιητικό. Όπως επίσης ήξερε ότι δεν το είχε ή δεν το είχε προσκομίσει. Δόλος και πάλι δόλος λοιπόν αφού γνώριζε τις προϋποθέσεις. Άρα μπορεί να γίνει ανάκληση και μετά την πενταετία. Νομίζω τουλάχιστον.

στην εκφώνηση ο επιστήμονας χαρακτηρίζεται ως κάποιος που θεωρούσε ότι πληροί τις προϋποθέσεις..
katinaki

Επιστροφή στην Γραπτές Εργασίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης